Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
Az LMP 2013-as költségvetéséről, a párt szerkezeti átalakításáról, ezen belül a társelnöki rendszer esetleges bevezetéséről is dönt a hétvégén a párt XXI. kongresszusa. Ha a delegáltak egyharmada kérelmezi, akkor a helyszínen felveszik azok közé a Párbeszéd Magyarországért Platform határozati javaslatát, amely azonnali tárgyalásokat kezdeményez az Együtt 2014-gyel.
Az LMP két szóvivője, Csiba Katalin és Heltai László az arról beszélt, hogy a kongresszuson mindenképpen terítékre kerül a párt 2013-as költségvetése. A delegáltak több elképzelés közül is választhatnak. A javaslatok egyike a politikai működésére, egy másik pedig hálózatépítésre adna több forrást, míg van olyan elképzelés is, amelyik a 2014-es választásokra tartalékolna.
Napirenden szerepel a frakcióvezetőt megerősítő szavazás is. A szóvivők elmondása alapján ez nem lenne kötelező érvényű, de amikor a képviselőcsoport élén valamilyen rendkívüli ok miatt áll be változás, akkor azt a kongresszusnak is hagyományosan jóvá kell hagynia. Az LMP szervezeti reformjáról négy javaslat is készült, ezek szinte mindegyikében szerepel a társelnöki rendszer bevezetése.
Az elképzelések szerint továbbra is fenntartanák a nemi kvótát az LMP országos választmányában, és a testület létszámának átalakítására is születtek javaslatok. Ezek kilenc és 13 között határoznák meg a tagok számát.
A kongresszus nem tűzte napirendjére a novemberben elfogadott stratégia újranyitásának kérdését, de ezt a mandátummal rendelkező delegáltak egyharmada akár a helyszínen is kérheti – közölték a szóvivők.
Az LMP novemberi kongresszusán fogadta el azt a határozatot, amelyik kizárja a Lehet Más a Politika csatlakozását az Együtt 2014 választói mozgalomhoz, de felhatalmazást ad arra, hogy a párt képviselői megkezdjék a tárgyalást az együttműködés más formáiról. A határozat elfogadása után lemondott posztjáról Jávor Benedek akkori frakcióvezető és két helyettese, Karácsony Gergely és Szabó Tímea. Ezt követően a három politikus öt parlamenti és három fővárosi képviselőtársával együtt megalapította a Párbeszéd Magyarországért Platformot.
A platform azt javasolja, hogy a párt haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat az Együtt 2014-gyel egy alkotmányos és közpolitikai minimumról, és ennek alapján általános választási együttműködés kötéséről.